Ungurmuiža

object-info

Objekta apraksts

Ungurmuiža ir harmonisks 18. gadsimta koka ēku ansamblis. Milzu ozolu ieskauts, tas ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kultūras pieminekļu vidū. To 1732. gadā cēlis barons fon Kampenhauzens kā savas dzimtas māju, un šobrīd tā ir Latvijā vienīgā baroka koka celtne. Unikāli ir arī 18. gadsimta sienu gleznojumi.

Muiža zem ozoliem un liepām – tāds ir pirmais priekšstats katram, kurš ierodas Ungurmuižā. Šī vieta šķiet brīnumainā kārtā patvērusies no likteņu vētrām. Tomēr tas nav tikai harmoniskais ainavas un būvmākslas savienojums, kas izraisa īpašas jūtas un Ungurmuižai piešķir ārkārtējības oreolu. Tā ir visu caurstrāvojošā gaisotne, ko radījusi garīgā vide, kādā Ungurmuiža tapa un kādā tai bija lemts dzīvot līdz pat Pirmajam pasaules karam.

Ungurmuiža būvēta, nevis, lai ārišķīgi lepotos ar tās greznību, bet gan, lai ēka īpaši iekļautos apkārtējā vidē, ievērojot senas tradīcijas un praktiskumu. Tieši tas bija svarīgi ģenerālleitnantam Baltazaram fon Kampenhauzenam un viņa sievai, kad viņi veidoja šo muižu. Ungurmuižas Kungu māja bija viena no pirmajām vērienīgajām baroka būvēm, kas tika uzcelta Vidzemē pēc postošā Ziemeļu kara. Ēkas arhitektūra ar tās mansarda jumtu un mezonīna izbūvi kļuva par pirmo būvparaugu, kāds atrodams Vidzemē līdz pat 18. gadsimta beigām. Limbažu gleznotājs Georgs Dītrihs Hinšs pārvērta mājas iekšpusi, bēniņus ieskaitot, par bezgalīgu un visaptverošu gleznojumu pasauli, kurā viss ir mērens, saskaņots un harmonisks.

Šobrīd muiža piedāvā vēstures ekspozīciju, ekskursijas, mākslas un mūzikas pasākumus. Atvērts viesu nams un Ungurmuižas restorāns.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros Ungurmuižā atjaunota senā leduspagraba ēka, ievietojot tajā granulu apkures katlu un granulu noliktavu, bet otrais stāvs izbūvēts saimnieciskajām vajadzībām. Kungu mājā un vecās skolas ēkā izbūvēta apkures sistēma, kas ļauj Ungurmuižas pakalpojumus pilnvērtīgāk sniegt arī rudens un ziemas sezonā.

Izveidotas divas pastāvīgās ekspozīcijas “Vēsturiskā ekspozīcija” un “Dzīvā ekspozīcija”, organizēti vairāki semināri par vācbaltu tēmu “Cikliskās ekspozīcijas” ietvaros.

Projekta kopējās izmaksas ir 537 800,81 eiro. No tām 198 401,64 eiro ir ERAF finansējums, 339 399,17 eiro ir pašvaldības un valsts budžeta finansējums.

Projektu īstenoja Pārgaujas novada pašvaldība.

object-address

Adrese

Ungurmuiža, Raiskuma pagasts, Pārgaujas novads, LV-4146

object-work-hours

Darba laiks

Pirmdiena – brīvdiena

Otrdiena – sestdiena 10:00-18:00

Svētdiena 10:00-16:00

object-entrance-fee

Ieejas maksa

4 eiro (studentiem, senioriem 2 eiro)

Gida pakalpojums grupām 25 eiro (svešvalodā 35 eiro)

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar personisko transportu, objekts atrodas 15 km no Cēsīm.

Autobusa pietura atrodas 1 km no objekta.

object-important-info

Svarīgi zināt

Ekskursijas ar gidu pieejamas tikai ar iepriekšēju pieteikšanos.

object-contacts

Kontaktinformācija

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Ungurmuiža ir vieta ar savu īpašo auru. To rada senie koki, ēku ansamblis un cilvēki, kas šo vietu izveidoja 1732. gadā un cilvēki, kas par šo vietu šodien rūpējas ar patiesu cieņu un atbildību.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrijas, Nacionālais attīstības plāns 2020 un Eiropas savienības struktūrfondi un Kohēzijas fonds logotips. Ieguldījums Tavā nākotnē.