Saulkrastu “Neibādes parks”

object-info

Objekta apraksts

Rakstos pirmie dati par Vidzemes piekrasti un līvu ciemiem atrodami Indriķa Livonijas hronikā. Līdz mūsdienām Vidzemes piekrastē ir saglabājušies daudz veco vietvārdu, kas ir Līvu ceļa nemateriālais kultūras mantojums. Saulkrastu teritorijā minēti nelieli lībiešu ciemati – Neibāde, Pabasile, Katrīnbāde.

Neibāde Dibināta 1823. gadā, kad Bīriņu muižas īpašnieka grāfa fon Mellina znoti – Aleksejs fon Pistolkorss un Kārlis fon Reiterns – uz ziemeļiem no Pēterupes uzcēla pirmās vasarnīcas. Sākumā Neibāde bija Pēterupes ciema vasarnīcu rajons jeb “kungu gals”. Līdz Pirmajam pasaules karam Neibādē uzturējās augstdzimuši atpūtnieki no Pēterburgas, Maskavas, Tērbatas un citām Krievijas impērijas vietām, kā arī Ziemeļvidzemes muižnieki.

Līdz ar kūrorta izveidi Neibādē (latviski – jaunā peldvieta) izveidi 1823. gadā, aizsākās rūpes par viesu atpūtu. Parku, kas veidots angļu stilā, radīja dārznieks Akerbergs, kuru barons Pistolkorss atveda no Igaunijas. 1877. gadā, godinot senču nopelnus Neibādes dibināšanā un izveidē, barons Augusts fon Pistolkorss lika parkā uzcelt pieminekli.

Pirmie fakti no vēstures liecībām par estrādi un tās nosaukumiem – 1925. gada pasākumi tiek izziņoti Neibādes Lilienfelda vasarnīcas laukumā uz Ķīšupes krasta, tad jau 1929. gadā – Lamstera kunga jaukajā parkā.  1931. gada vasarā iedzīvotāji tiek aicināti uz Zaļumu svētkiem biedrības jaunajā parkā Neibādē, bet  1933. gada afiša aicina uz Rīgas Tautas teātra viesizrādi “Veco dzirnavu noslēpums” Pēterupes-Neibādes jūrmalas palīdzības un labierīcības biedrības Saulkrastu estrādē.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikta estrādes vienkāršota atjaunošana un Neibādes parka labiekārtošana, izbūvēti celiņi, uzstādīti soli, izbūvētas labierīcības, labiekārtota teritorija brīvā laika pavadīšanai un kvalitatīvu kultūras pasākumu saņemšanai.

Projekta kopējās izmaksas ir 967 480,00 eiro, no tām 811 478,00 eiro ir ERAF finansējums, un 156 002,00 eiro valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Saulkrastu novada dome.

object-address

Adrese

Ainažu 42a, Saulkrasti, Saulkrastu novads, LV- 2160

object-work-hours

Darba laiks

24 h

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Ieejas maksas tiks noteiktas uz pasākumiem, pārējā laikā Neibādes parka teritorija pieejama bez maksas.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar kājām vai personisko transportu, no Rīgas ar sabiedrisko transportu (vilcienu vai autobusu).

object-contacts

Kontaktinformācija

679512590

[email protected]

Blogere Solveiga Kaļva iesaka:

Blogere Solveiga Kaļva iesaka:

Senais Neibādes kūrorts, kas vēlāk pārdēvēts par Saulkrastiem, jau kopš izseniem laikiem saviem augstdzimušajiem atpūtniekiem piedāvājis kultūras programmu, un šī tradīcija ir dzīva arī mūsdienās! Dodies laiskā pastaigā pa parku, sameklē vēstures liecinieku Neibādes pieminekli un uzgriez kādu danci uz varenās skatuves!

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3