Mellužu estrāde

object-info

Objekta apraksts

Mellužu estrāde  ir viena no divām līdz mūsdienām saglabātajām, akustiskajām koka estrādēm gliemežnīcas formā visā Baltijas reģionā, ietverot art deco mākslas elementus.

Pastāvīgo iedzīvotāju, zvejnieku-zemnieku mājas Mellužos atradās Upes ielas rajonā, bet zemes gabalus vasarnīcu celtniecībai sāka iedalīt 1836. gadā kūrmājas tuvumā, kāpu ieplakā un Kāpu ielas ziemeļos. Mellužu plānojumā skaidri saskatāma virzība uz sākotnējo centru, laukumu, kur kādreiz atradās krogs, kūrmāja, tirgus, kalēju darbnīca (Kalēju iela), veikali. Līdzās tam jau 19. gadsimta 80. gados izveidoja parku ar mazu paviljonu, kurā spēlēja mūziku un notika koncerti.

1927. gadā Mellužos uzbūvēja jaunu estrādi. Līdz pat 20. gs. 20.-30. gadiem pārsvarā te spēlēja populāro mūziku, jo koncertdārza estrāde bija pārāk maza simfoniskā orķestra sastāvam. 1933. gadā pilsētas pašvaldība estrādi “pārbūvēja”, pārzāģējot to vidū pušu un padziļinot, bet koncertu skanējumu tas neuzlaboja. 1938. gadā uzcēla jaunu estrādi un labiekārtoja Mellužu parku. Intensīva koncertdzīve notika līdz pat 1940. gadam, bet pēc kara estrādi atjaunoja tikai 60. gados.

Apskates objekts pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Uz Mellužu prospekta un Otīlijas ielas stūra atrodas speciali marķēta stāvvieta cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Estrādē atrodas pielāgotas labierīcības.
Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

2019. gadā atbilstoši vēsturiskajam veidolam restaurēta Mellužu estrāde un veikta Piena paviljona ēkas pārbūve, diemžēl, vēsturisko Piena paviljona ēku tehniskā stāvokļa dēļ nebija iespējams saglabāt un restaurēt.

Mellužu estrādes ēkā izveidotas jaunas un gaišas telpas, aizskatuve, ģērbtuves māksliniekiem, restaurēta oriģinālā slīpā siena ēkas aizmugurē, atjaunota skatītāju sēdvietu zona ar 625 sēdvietām, atbilstoši vēsturiskajam koncertdārza iekārtojumam atjaunotas vēsturiskās vīteņaugu sienas.

Labiekārtota Mellužu estrādes teritorija, izveidojot taciņas un izveidojot teritorijas apgaismojumu, kā arī uzstādot velo statīvus un atkritumu urnas.

Projekta kopējās izmaksas ir 2 221 774,69 eiro, no tām 1 365 801,44 eiro ir ERAF finansējums, un 855 973,25 eiro ir valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Jūrmalas pilsētas dome.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Mellužu prospekts 6, Jūrmala, LV-2008

object-work-hours

Darba laiks

24 h

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Nav

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar kājam un personisko transportu, pilsētas sabiedrisko transportu Nr. 4 maršrutā Bulduri – Slokas stacija un Nr. 5 Bulduri – Ķemeru stacija, pasažieru vilcienu, kas kursē maršrutā Rīga – Tukums, Ķemeri, Sloka, ar miktoautobusiem Nr. 7020, maršrutā Rīga – Jaunķemeri un Nr. 7023, maršrutā Rīga – Sloka, starppilsētu pasažieru pārvadājumi.

 

object-contacts

Kontaktinformācija

Jūrmalas Kultūras centrs

Džoanna Kota

67764446

[email protected]

Blogere Solveiga Kaļva iesaka:

Blogere Solveiga Kaļva iesaka:

Mellužu parks jau kopš 19. gadsimta pulcējis izsmalcinātu publiku uz simfoniskās un opermūzikas koncertiem, bet tagad arī tev ir iespēja notvert aizgājušo gadsimtu garšu un sajusties kā smalkam mellužniekam vai laiskam atpūtniekam, apmeklējot Mellužu estrādi, kas dikti cenšas līdzināties jūras gliemežvākam.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3