Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle

object-info

Objekta apraksts

Dievnama pamatakmens likts 1742. gada 19. jūlijā. Projektu izstrādājis mūrniekmeistars Johans Kristofs Dorns no Kēnigsbergas, būvdarbus uzraudzīja un vadīja J.K.Dorna palīgs Johans Mihaels Frēlihs.

1758. gada 5. decembrī dievnams tika iesvētīts. Celtne vēl nebija līdz galam pabeigta: tornim trūka divu augšējo stāvu, bet no iekārtas krāsota un zeltīta bija tikai kancele.

1865. – 1866. gadā notika pirmā nozīmīgākā ēkas pārbūve. Tornim uzbūvēti divi augšējie stāvi, izmainīts baznīcas iekārtas izvietojums, nojauktas atsevišķas sānu luktas, likvidēta sakristeja aiz altāra un piebūvēta jaunā sakristeja, izveidota apkure un ar cementa javu apmestas fasādes.

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles ir viens no pašiem interesantākajiem pasaules ērģeļbūves pieminekļiem ļoti daudzos aspektos – to lielums, tapšanas vēsture, vizuālais un muzikālais skaistums jau gadsimtus saista gan ērģelniekus, gan ērģeļmeistarus, gan arī klausītājus.

Liepājas Sv.Trīsvienības baznīca savos pirmsākumos bija Vācu evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes mājvieta. Vācu draudze darbojās līdz pat 2. Pasaules karam.

‍Pēc 2. Pasaules kara nodibinājās latviešu draudze, kura par spīti grūtībām un represijām pastāvēja visu padomju okupācijas laiku.

‍Šobrīd Liepājas Sv.Trīsvienības baznīca ir mājvieta gan latviešu, gan vācu draudzei.

Kopš 2007. gada Liepājas Sv.Trīsvienības baznīca kļuvusi par Liepājas diecēzes katedrāli.

No 2012. līdz 2014. gadam tika veikta katedrāles jumta renovācija un pamatu nostiprināšana. No 2018. gada līdz 2020. gadam veikta Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles fasādes atjaunošana.

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Stāvvieta atrodas nedaudz tālāk pa Baznīcas ielu (pie Liepājas teātra). Iespējams iekļūt 1. stāvā pa galveno ieeju.
Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikti Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles fasāžu un torņa atjaunošanas, logu un smilšakmens detaļu restaurācijas darbi: atjaunota katedrāles fasāde, pastiprināts tornis, restaurēti logi un durvis, smilšakmens detaļas, ierīkota zibensaizsardzības sistēma, restaurēts torņa krusts, pulksteņu ciparnīcas, izbūvēta pamatu hidroizolācija un lietus ūdens savākšanas sistēma. Tāpat projekta īstenošanas rezultātā katedrālē tika pilnveidoti esošie un radīti jauni pakalpojumi tūristiem – izvietota ekspozīcija katedrāles tornī par vēsturiskajiem notikumiem un personībām Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcā cauri gadsimtiem, kā arī pilnveidoti divi esošie tūrisma pakalpojumi – nodrošināt atbilstošus apstākļus ērģeļu koncertdarbībai visa gada garumā un iespēju izvietot mainīgās izstādes katedrālē.

Kopējās projekta izmaksas ir 1 176 470,59, no tām 1 000 000,00 ir ERAF finansējums, 176 470,59 eiro baznīcas draudzes līdzekļi.

Projektu īstenoja Liepājas Svētās Trīsvienības evaņģēliski luteriskā draudze.

object-address

Adrese

Lielā iela 9, Liepāja, LV-3401

object-work-hours

Darba laiks

No 01.11.-30.04.

Pirmdienās apmeklētājiem slēgts;

No otrdienas līdz sestdienai no plkst. 12.00 līdz 13.00;

Svētdienā dievkalpojuma laikā.

No 01.05.-30.10.

Pirmdienā apmeklētājiem slēgts;

No otrdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00;

Svētdienā no plkst. 12.00 līdz 14.00

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Baznīcas apmeklējums individuālajiem apmeklētājiem: brīvprātīgs ziedojums.

Grupām gida vadīta ekskursija:

  • 1 eiro no personas;
  • skolēniem 50 centi no personas.

Torņa apmeklējums ar pilsētas panorāmas skatu pieaugušajiem:

  • 3 eiro no personas;
  • studentiem 1 eiro,
  • skolēniem 70 centi; pensionāriem 1 eiro,
  • bērniem līdz 7 gadiem un personām ar invaliditāti apmeklējums bez maksas.

Ērģeļu prezentācijas grupām līdz 20 personām – 40 eiro. Ja grupa ir lielāka, tad par katru nākamo apmeklētāju piemaksa 2 eiro.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Objekts atrodas pašā Liepājas pilsētas centrā. Nokļūšana iespējama gan ar autobusu, tramvaju, taksometru, gan arī ar personisko automašīnu, velosipēdu, motociklu vai kājām.

object-important-info

Svarīgi zināt

Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa ārtelpas apskate jebkurā laikā, interjera apskate noteiktajā darba laikā.

Torņa apmeklējums ar pilsētas panorāmas apskati grupām un ērģeļu demonstrācija ar iepriekšēju pieteikšanos.

Tornis nav pielāgots apmeklējumiem personām ar kustību traucējumiem (tas ir bez lifta).

Dievkalpojumi svētdienās plkst.10.00 un ceturtdienās plkst.18.00.

object-contacts

Kontaktinformācija

Liepājas Sv.Trīsvienības evaņģēliski luteriskā draudze

+371 20006370

[email protected]

www.trinitatis.lv

Runču ģimene iesaka:

Runču ģimene iesaka:

Unikāla baznīca ar Latvijā lielāko altāri, pasaulē lielākajām nepārbūvētajām mehāniskajām ērģelēm un plašāko skatu uz Liepāju no torņa smailes.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3