Krustpils pils

object-info

Objekta apraksts

Iebraucot Jēkabpilī, noteikti nepabrauksiet garām Krustpils pilij, kas kopš 13. gadsimta uzticīgi pārrauga Daugavas krastus. Krustpils pils vēsture ir gandrīz 800 gadus sena – to 1237. gadā licis uzbūvēt Rīgas arhibīskaps Nikolajs de Magdeburgs kā nocietinājumu ceļā no Rīgas uz Daugavpili. 16. gadsimta vidū Krustpils pils nonāca Polijas karaļa Stefana Batorija īpašumā un kļuva par muižas centru. Polijas karalis 1585. gadā Krustpils pili uzdāvināja baronam Nikolausam fon Korfam. Baronu fon Korfu dzimta Krustpilī saimniekoja vairāk nekā 300 gadus.

Pēc 1. Pasaules kara pilī izmitinājās Latgales artilērijas pulks. Padomju gados Krustpils pili un muižas ēkas nodeva PSRS armijas rīcībā.

Kopš 1996. gada Krustpils pilī atrodas Jēkabpils Vēstures muzejs, pārņemot pils apsaimniekošanas un atjaunošanas darbus. Krustpils pils ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis.

Muzejā izveidotas jaunas ekspozīcijas telpas, un viesiem tiek piedāvātas septiņas jaunizveidotas pastāvīgās ekspozīcijas – “Krustpils. Jēkabpils. Daugava”, “Vecticībnieki Jēkabpilī”, “Izgatavots Jēkabpilī 19.-20. gadsimtā”, “Cīņas par brīvību 20. gadsimtā”, “Mēs lepojamies”, “Senvēsture”, “Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils”.

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pie objekta ir speciāli marķētas automobiļu stāvvietas. Pagalma segums ir no līdzinātiem bruģakmeņiem, kuru pārvarēšana var prasīt nelielu palīdzību. Izstāžu zāle pirmajā stāvā pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pilī pieejamas specializētas labierīcības. Nav pieejams pils otrais stāvs.

Apmeklējumu vēlams iepriekš pieteikt zvanot uz tālr. 27008136

object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros Krustpils pils A korpusa pirmajā stāvā atjaunoti 18. gadsimta sienu gleznojumi un iekārtota ekspozīcija par Jēkabpils pilsētas vēsturi.

A korpusa otrajā stāvā atjaunotas vēsturiskās telpas, ļaujot ielūkoties Krustpils pils 19. gadsimta greznajā telpu interjerā. 2. stāvā tiks rīkoti kultūras pasākumi.

Atjaunots pils pagalms un dārzs, kurā vēsturiskajā atrašanās vietā uzstādīta strūklaka. Atjaunota bijusī klēts, izveidojot apmeklētāju centru ar ekspozīciju par ceļošanas iespējām Jēkabpilī.

Projekta izmaksas ir 3 051 296,04 eiro, no kuriem 1 miljons eiro ir ERAF finansējums.

Projektu īstenoja Jēkabpils pilsētas pašvaldība.

object-address

Adrese

Rīgas iela 216B, Jēkabpils, LV-5202

object-work-hours

Darba laiks

Pirmdiena – Piektdiena 9:00 -18:00

Sestdiena, Svētdiena 10:00-17:00

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Ieejas maksa 5 eiro.

Atlaides ģimenēm, skolēniem, senioriem.

Bezmaksas ieeja pirmsskolas vecuma bērniem, bāreņiem, personām ar invaliditāti, Latvijas muzeju darbiniekiem, politiski represētām personām, nacionālās pretošanās kustības biedriem, ICOM biedriem.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Nokļūšana līdz pašai pilij iespējama kājām, ar privāto transportu, autobusu (ir paredzēta stāvvieta).

object-contacts

Kontaktinformācija

Iesaka blogeris Kristaps Kiziks:

Iesaka blogeris Kristaps Kiziks:

Krustpils pils ir atdzimusi gan no iekšpuses, gan ārpuses un turpina pārraudzīt Daugavas krastus, droši glabā noslēpumus un labprāt uzklausa jaunus.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3