Ērģemes viduslaiku pils Ziemeļu tornis

object-info

Objekta apraksts

Ērģemes viduslaiku pils atrodas Valkas novada Ērģemes pagastā, Sedas pietekas Ērģemes labajā krastā, Valkas – Rūjienas ceļa malā.

Ērģemes ordeņa pils pirmo reizi rakstos minēta 1323. gada maijā. Tā celta no vietējiem laukakmeņiem, ķieģeļiem un kaļķu javas. Pils ārējais mūris veido regulāru četrstūri (tā ir tā sauktā konventa tipa pils) ar diviem lieliem nocietinājuma torņiem. Pilij apkārt bija ar ūdeni pildīti grāvji. Priekšpili ar centrālo daļu saistīja paceļamais tilts.

Ērģemes pils bija ordeņpils mestra apgabalā, Cēsu komturejas palīgpils. Mestri pili izmantoja kā noliktavu, atbalsta punktu un naktsmītni. 15. gadsimtā pils papildināta ar diviem apaļajiem torņiem.

1575. gadā Ērģemi ieņēma Livonijas hercogs Magnuss, kurš 1578. gadā pili atdeva poļiem. 1621. gadā Ērģemi iekaroja Zviedrijas karalis Gustavs Ādolfs un 1625. gadā to izlēņoja ģenerālmajoram de la Barrem, kura dzimtai pils piederēja līdz 1795. gadam. 1576. gadā pili atkal ieņēma poļi. 1670. gadā Ērģemes pilī izcēlās ugunsgrēks, un visticamāk, pili pēc tam vairs neapdzīvoja.

Lielā Ziemeļu kara laikā (1700. – 1721.) pēc Omuļu jeb Hummeļu kaujas 1702. gada 5. jūlijā, pili uzspridzināja zviedru karavīri.

Līdz 1853. gadam pilī atradās pagasta labības magazīna. Vēlāk pilsdrupas plaši izmantotas kultūras pasākumu rīkošanai.

Ērģemes pilsdrupas, salīdzinot ar citām šāda tipa pilīm Latvijā, ir labi saglabājušās.

Objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Uz pilsdrupām ved cieta seguma ceļš. Pašās pilsdrupās ir vietām ir nepieciešama asistenta palīdzība. Nav speciāli marķētā stāvvieta viesiem ar kustību traucējumiem.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikta Ērģemes viduslaiku pils Ziemeļu torņa restaurācija un atjaunošana. Tornim izbūvēta jauna jumta konstrukcija un dakstiņu jumts, iebūvētas jaunas galvenās ieejas durvis, izbūvēta grīda 4. stāvā, logu lūkas un uzstādīta zibensaizsardzība.

Ērģemes viduslaiku pils atjaunošanas izmaksas ir 224 225,82 eiro, no kurām ERAF līdzfinansējums ir 93 900,00 EUR, pārējas izmaksas sedza Valkas novada dome.

Projektu īstenoja Valkas novada dome.

object-address

Adrese

Vītolu iela 6, Ērģeme, Ērģemes pagasts, LV-4711

object-work-hours

Darba laiks

24 h

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Bezmaksas

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Kājām vai ar personisko transportu.

Sabiedriskais transports: autobuss Valka – Ērģeme – Omuļu skola: pietura Ērģemes pilsdrupas. Starppilsētu autobuss Valka – Rūjiena, Valka – Turna – Ēvele Ķemere.

object-important-info

Svarīgi zināt

Ja vēlaties apmeklēt objektu ar gidu, jāsazinās ar Valkas novada Tūrisma un informācijas biroju.

object-contacts

Kontaktinformācija

Valkas novada Tūrisma un informācijas birojs

Rīgas iela 22, Valka, LV-4701

64725522; 26496945

[email protected]

www.visit.valka.lv, www.visitvalgavalka.com

Facebook: Valkas TIB ; Valka/Valga

Instagram

Twitter

Zane Eniņa iesaka:

Zane Eniņa iesaka:

Pilsdrupas iznirst nelielās apdzīvotās vietas Ērģemes nomalē kā milzīgs brīnums, kas liek pārsteigumā ieplest acis. Ieejot pilsdrupu iekšpagalmā, var paglābties no vēja, uzēst līdzpaņemtās pusdienas un iztēloties laikus, kad šeit ritēja pils dzīves rosība.