Cesvaines pils

object-info

Objekta apraksts

Cesvaine kā vieta var lepoties ar senu vēsturi – vāciskais nosaukums “Seβwegen” rakstos pirmo reizi minēts 1209. gadā, bet 1390. gadā šeit uzcelta pirmā mūra pils, no kuras līdz mūsdienām saglabājies tikai neliels fragments.

Jaunā pils, ko pazīstam kā Cesvaines pili, tapusi laikā no 1893. līdz 1896. gadam. Tā celta Cesvaines muižas īpašniekam Ādolfam fon Vulfam kā viņa ģimenes dzīvojamā māja, iekļaujot ēku jau esošajā muižas ēku ansamblī. Cesvaines muiža ir fon Vulfu ģimenes īpašums no 1815. gada. Lielākoties 19. gadsimtā tapušajā muižas apbūvē atšķirīgā kvalitātē saglabājušās mežkunga māja, staļļi, klētis, alus brūzis, siltumnīcas, pārvaldnieka māja u.c.

Pili projektējuši ievērojamie Berlīnes arhitekti H. Grīzenbahs un A. Dinklāge. No kaltiem laukakmeņiem būvētās pils veidolā sajaukušās gotikas, renesanses, romānikas un jūgendstila formas. Tā ir spožs Latvijas un Eiropas mēroga historisma stila paraugs. Pils un muižas ēku ansamblis spilgti iekrāso arī mūsdienu Cesvaines vaibstus.

Muižnieka ģimene pilī dzīvojusi pavisam neilgu laiku, jo saimnieks jau 1904. gadā aizgājis mūžībā, bet ģimene devusies uz Vāciju. 1919. gadā pilī sāk darboties Cesvaines vidusskola. 2002. gada 5. decembrī ēkā izcēlās ugunsgrēks, kas nopostīja pils jumtu un daļēji arī iekštelpas. Kopš traģiskā notikuma pilī notiek dažāda apjoma atjaunošanas darbi.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikta pils otrā stāva pārseguma ierīkošana, jumta nesošo metāla un koka konstrukciju montāža, māla dakstiņu jumta seguma izbūve 1509 m2 platībā, dūmeņu mūrēšana, torņu koka konstrukciju montāža, torņa seguma no koka dēlīšiem ierīkošana, jumta dekoratīvo metālkalumu izgatavošana (restaurēšana) un uzstādīšana, zelmeņu izgatavošana un montāža no dekoratīvajiem kaltajiem akmeņiem, lietus noteksistēmas ierīkošana.

Projekta kopējās izmaksas ir 1 270 320 eiro, no tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 704 250,00 eiro, valsts budžeta dotācija 372 83,82 eiro un pārējais pašvaldības līdzfinansējums.

Projektu īstenoja Cesvaines novada dome.

object-address

Adrese

Pils iela 1, Cesvaine, Cesvaines novads, LV-4871

object-work-hours

Darba laiks

Cesvaines pili iespējams apskatīt no ārpuses, kā arī ir iespēja apskatīt pilsmuižas objektus un parku pie pils. Pils iekštelpas apmeklētājiem nav pieejamas, jo turpinās būvdarbi, kas ilgs līdz 2021. gada beigām.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Pils apskate no ārpuses ir bez maksas.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar personisko transportu vai kājām, kā arī sabiedrisko transportu maršrutos Madona – Gulbene, Jēkabpils – Alūksne u.c.

object-contacts

Kontaktinformācija

+371 64852225, +371 22331112

[email protected]

www.cesvaine.lv

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Krāšņā Cesvaines pils šobrīd iekšpusi vēl tērpj jaunās rotās, taču no ārpuses ir redzama visā godībā. Ne velti tā ir populāra fotosesiju vieta un izsauc neviltotu sajūsmu pat tiem, kas redzējuši pasaules līmeņa pilis Lielbritānijā un Vācijā!

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrija