Bijusī Sabiles sinagoga – Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs

object-info

Objekta apraksts

Sabiles bijusī sinagoga atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā, kas savukārt atrodas Īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā “Abavas ieleja” un īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – dabas parkā “Abavas senleja”. Atjaunotā Sabiles sinagoga un pilsētas laukums viens otru savstarpēji papildina un kopā veido kompleksu, kas nodrošina plašākas iespējas padarīt pieejamu un piedāvāt kultūras mantojuma saturu un pasākumus.

Šobrīd bijušajā Sabiles sinagogā atrodas Talsu novada pašvaldības iestāde “Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs”, kurā notiek dažādi mākslas un kultūras pasākumi, izstādes, koncerti, kinovakari, lekcijas, semināri, konferences un citi pasākumi.

Sabiles sinagoga ir Sabiles ebreju kulta celtne – 19.gadsimta beigās 73% pilsētas iedzīvotāju bija ebreji. Šī mūra ēka tika uzcelta 1890. gadā, bet celtnes pamati likti jau 1875. gadā. Sabiles sinagoga ir līdzīga tādas pašas nozīmes kulta ēkai, kura 1603. gadā tika uzcelta Livornas pilsētā Itālijā un bijusi paraugs daudzām citām Eiropas sinagogām.

Sabiles ebreju sinagoga tās sākotnēji paredzētajam mērķim tika izmantota līdz 2. pasaules karam. Līdz 1970. gadiem pie sinagogas tagad esošā laukuma vietā atradās vairākas ēkas, kuras tika nojauktas, lai Sabilē izveidotu skvēru. Padomju laikā sinagogā bija ierīkota sporta zāle, te atradās arī Sabiles augļu un dārzeņu kombināta noliktava. Pēc tam ēka ilgu laiku bija tukša.

1990. gadu sākumā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs un fonds „Abavas ieleja” nopirka bijušo Sabiles sinagogu no Sabiles augļu un dārzeņu kombināta. Laika posmā no 2001. līdz 2004. gadam sinagogas ēka tika restaurēta. Rekonstrukcijas projekts tapa, sadarbojoties zviedru un latviešu arhitektiem. Tika atjaunots arī padomju laikā likvidētais sinagogas balkons. Restaurācijai nepieciešamos līdzekļus sniedza Zviedrijas Nacionālā kultūras mantojumu pārvalde un Latvijas Valsts kultūras pieminekļu inspekcija. Šobrīd ēka pieder Talsu novada pašvaldībai.

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Netālu no ēkas atrodas stāvvieta. Sinagogas durvis ir platas. Lai nokļūtu uz izstāžu zāli, jālūdz uzstādīt rampu. Apskatei pieejams Sinagogas pirmais stāvs. Ir arī pielāgotas labierīcības.
Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros tika pārbūvētas un atjaunotas divas ēkas un skvērs. Veikti Sabiles pilsētas laukuma pārbūves darbi ar arheoloģisko uzraudzību, atjaunotais laukums atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā.

Restaurēta Sabiles sinagogas ēka kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un vienlaikus izbūvēts arī blakus esošais nams, kas iepriekš nebija izmantojams. Abas ēkas savstarpēji ir savienotas ar apjumtu vējtveri.

Kopējās projekta izmaksas ir 760 244,32 eiro. No tiem 300 000,00 eiro ir ERAF finansējums, 358 889,67 eiro pašvaldības finansējums un 101 354,65 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībai.

Projektu īstenoja Talsu novada pašvaldība.

object-address

Adrese

Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads

object-work-hours

Darba laiks

Darba laiks no 01.05-30.09:

Pirmdiena-Sestdiena plkst.10.00-17.00,

Svētdiena plkst.11.00-16.00

 

Darba laiks no 01.10.-30.04.:

Otrdiena-Piektdiena plkst.10.00-17.00,

Sestdiena plkst.10.00-16.00,

Svētdiena-Pirmdiena brīvs

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Maksas izstādes:

pieaugušajiem 3,50 eiro,

skolēniem, studentiem, pensionāriem 2,00 eiro.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar kājām, personisko transportu, laivu pa Abavas upi un sabiedrisko transportu (autobusu), kas kursē no sekojošām vietām: Talsi, Kandava, Tukums, Kuldīga, Aizpute, Liepāja, Jūrkalne, Jūrmala, Rīga.

object-contacts

Kontaktinformācija

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs:

26655736

[email protected]

Tūrisma centrs:

27841827

[email protected]

www.visit.sabile.lv

Blogere Dina Preisa iesaka:

Blogere Dina Preisa iesaka:

Kāpēc Sabilē bija sinagoga? Jo 19. gadsimta beigās 73% šejienes iedzīvotāju bija ebreji. PSRS laikā sinagogā bija ierīkota gan sporta zāle, gan augļu un dārzeņu kombināta noliktava, bet pēc tam ēka ilgu laiku stāvēja tukša. Šobrīd bijušajā sinagogā atrodas “Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs”, kurā tiek plānotas izstādes, koncerti, kinovakari, lekcijas, konferences u.c. pasākumi. Tā piemēram, maijā šeit viesojās mākslinieks Ritums Ivanovs un uz vietas uzgleznoja darbu fotoreālisma manierē – “Jēkabs, Kurzemes hercogs”.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrijas, Nacionālais attīstības plāns 2020 un Eiropas savienības struktūrfondi un Kohēzijas fonds logotips. Ieguldījums Tavā nākotnē.