Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca

object-info

Objekta apraksts

Baznīcas celtniecība sākta 1283. gadā un baznīcas viduslaiku veidols teju pilnībā saglabājies līdz mūsdienām. Baznīcā atrodas vērtīgi mākslas priekšmeti – ievērojamu pilsētnieku kapu plāksnes (15. – 16.gs.), Ladegasta ērģeles (1886. g.), kanceles un ērģeļu luktu gleznojumi (1730.g.). Apmeklējot baznīcas torni, iespējams apskatīt baznīcas zvanus un pulksteņa mehānismu. No atjaunotā baznīcas torņa skatu laukuma paveras Valmieras panorāma.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca, kurai dots viens no Kristus mācekļu vārdiem, ir ne vien pilsētas senās un dramatiskās vēstures lieciniece, bet arī viens no nozīmīgākajiem sakrālās arhitektūras pieminekļiem Latvijā ar labi saglabājušos viduslaiku telpisko struktūru un maz izmainītu ārējo veidolu.

Pirmos aptuveni trīssimt gadus celtnē darbojās katoļu draudze, bet kopš 17. gadsimta, kad Vidzeme nonāca zviedru varā, tajā saimniekoja evaņģēliski luteriskā draudze. Kā dievnams celtne nekalpoja vienīgi vairākus gadu desmitus padomju periodā, kad pēc remonta un restaurācijas tā kļuva par novadpētniecības muzeja filiāli.

Sv. Sīmaņa baznīca vairākkārt cietusi no karadarbības un ugunsgrēkiem. Īpaši postošs bija krievu karaspēka iebrukums 1702. gadā, kad tika nodedzināta visa pilsēta, bet no baznīcas palika tikai mūri. Šo postījumu dēļ nav saglabājušies viduslaiku mākslas darbi.

1883. gadā par Sv. Sīmaņa draudzes mācītāju kļuva pirmais latvietis – Jānis Neilands (1840-1915), kas piedalījies Bībeles un Vidzemes dziesmu grāmatu jaunizdevumu sagatavošanā.

Apskates objekts pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pie objekta nav speciāli marķēta stāvvieta viesiem ar kustību traucējumiem. Teritorijā nav pielāgotas labierīcības.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikta baznīcas torņa iekštelpu renovācija piecos līmeņos. Lai padarītu baznīcas torni pieejamāku apmeklētājiem, ir demontēta stikla bloku siena un betona kāpnes, to vietā izbūvējot jaunas koka kāpnes uz torni, veikts pulksteņa mehānisma remonts, tāpat arī veikta divu ieplīsušo baznīcas zvanu restaurācija. Renovētājās telpās ierīkota izstāžu zāle un jau esošajā izstāžu zālē ir izvietota interaktīva pastāvīgā ekspozīcija, kura ar laiku tiks papildināta un atjaunota. Ir veikta arī novecojušās elektroinstalācijas nomaiņa un ugunsdrošības sistēmas atjaunošana. Projekta līdzekļi ļāva veikt arī altārgreznas “Kristus kārdināšana”, astoņu kanceles gleznojumu un vēsturiska smilšu pulksteņa restaurāciju.

Projekta kopējās izmaksas ir 167 423,65 eiro, no tām 142 310,11 eiro ir ERAF finansējums.

Projektu īstenoja Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Valmieras svētā Sīmaņa draudze.

object-address

Adrese

Bruņinieku iela 2, Valmiera, LV-4201

object-work-hours

Darba laiks

Otrdiena – piektdiena 11:00 – 18:00
Sestdiena 11:00 – 17:00
Svētdiena 10:00 – 13:00
Pirmdiena – slēgts

 

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Torņa apskates maksa:

  • Pieaugušie 2,50 EUR
  • Skolēni, studenti, pensionāri un invalīdi 0,50 EUR
  • Ģimenes biļete 5 EUR (2 pieaugušie un bērni)
  • Ekskursiju grupām, lūgums pieteikties laicīgi. Apmeklējumu, lūgums, saskaņot ar baznīcas koordinatori Aigu Martinsoni Paideri (mob. +371 27848877).
  • Draudze nenodrošina gida pakalpojumus un ekskursiju vadīšanu. Par šo pakalpojumu vērsties Valmieras tūrisma informācijas centrā.
object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Baznīca atrodas Valmieras centrā, var nokļūt ar kājām no Valmieras autoostas, kā arī ar auto, divriteni. 

object-important-info

Svarīgi zināt

Baznīca atvērta pilnai apskatei. Baznīcas apskate ir bez maksas. Uzkāpšana tornī par ieejas maksu.

Ir pieejama virtuālā tūre 4 valodās un pilsētas apskate no kameras, tiem kas nevar uzkāpt baznīcas tornī.

object-contacts

Kontaktinformācija

Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Valmieras svētā Sīmaņa draudze

Tālrunis baznīcā +371 64200333

[email protected]

www.simanadraudze.lv

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Kad zvanu tornī iet vaļā lielā zvanīšana – tur ir gan ko redzēt un dzirdēt! Zvanus var iešūpot pat ar aplikāciju, ērģeļu plēšas darbina kompresors, vēstures stāstos dalās tēls no ekrāna, bet visa Valmiera redzama kā uz delnas no torņa skatu platformas vai 360 grādu kameras. Lieliska tehnoloģiju un senatnes liecību sadarbība!

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3