Paldies par piedalīšanos! Spēle “Atrastā Latvija” noslēdzās 5. septembrī. Uzvarētāji tiks publicēti sadaļā “Spēles noteikumi” 10. septembrī, balvas lūgums saņemt līdz 24. septembrim.

Stāmerienas pils

object-info

Objekta apraksts

Stāmerienas muižas apbūve sākusi veidoties 19. gadsimtā kā fon Volfu dzimtas īpašums skaistā apvidū pie Stāmerienas un Pogas ezeriem. Zināms, ka 1822. gadā tā bijusi mūra ēka ar dakstiņu jumta segumu. Vēlākajos gados pils vairākkārt pārbūvēta un paplašināta. Šo darbu rezultātā Stāmerienas muižas pils kļuva par vienu no spožākajiem franču neo-renesanses paraugiem Latvijas muižu vidū.

1905. gadā Stāmerienas pils tika izdemolēta un nodedzināta. Atjaunošanas procesā līdz 1908. gadam pils, radot laikmetam, īpašnieku gaumei un rocībai atbilstošu izskatu – ieguva jaunu, kompozīcijā veiksmīgāku un siluetā izteiksmīgāku, arhitektūras objektu ar neoklasicisma un jūgendstila iezīmēm.

Stāmerienas muižas pils baronu fon Volfu dzimtas īpašumā palika arī pēc Latvijas Republikas 1920. gada agrārreformas, tādēļ dzimtas pārstāvji šeit dzīvoja arī 20. un 30. gados. Biežs viesis Stāmerienas pilī šajā laikā bija toreiz vēl topošais itāļu rakstnieks Džuzepe Tomazi di Lampeduza, kurš bija precējies ar Aleksandru fon Borhu.

Pēc 2. Pasaules kara Stāmerienas pilī tika atvērts Stāmerienas lauksaimniecības tehnikums, un visus padomju okupācijas gadus līdz pat Latvijas neatkarības atgūšanai pilī atradās padomju saimniecības “Stāmeriena” kantoris un Stāmerienas ciema izpildkomiteja.

Šobrīd pils ir atvērta sabiedrībai – apmeklētājiem tiek piedāvātas ekskursijas, te notiek ģimeniski svētki, laulību ceremonijas, koncerti, izstādes, mākslas plenēri, teātra izrādes.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros veikta Stāmerienas pils jumta un fasādes atjaunošana un restaurācija 1249,5 kvadrātmetru platībā. Nostiprinātas un pārbūvētas pamatu un pagrabstāva bojātās daļas, veikta ēkas pamatu vertikālā hidroizolācija, fasādes restaurācijas darbi – mūrēšana, 99 vēsturisko logu restaurācija, atjaunotas fasādes skulptūras – sešu lauvu galvas, kā arī no jauna izgatavotas pergolas-kolonnas, restaurēti astoņi cilņi ar sieviešu galvām un pils ieejas pakāpieni. Atjaunotas jumta koka konstrukcijas un segums, kā arī jumtā izbūvēts vēsturiskais virsgaismas logs ar jumta izbūvi piramīdas formā. Jumta konstrukciju atjaunošanas laikā maksimāli saglabātas oriģinālās konstrukcijas, restaurējot un protezējot bojātās vietas. Tāpat atjaunoti un papildināti inženiertīkli – lietus ūdens kanalizācija, apgaismojuma, elektroapgādes, video, audio un sakaru kabeļi.

Kopējās Stāmerienas muižas pils jumta un fasādes atjaunošanas un restaurācijas izmaksas ir 1 466 364,97 eiro, no tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 386 647,06 eiro, Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes finansējums – 10 000,00 eiro un pašvaldības līdzfinansējums 1 069 717,91 eiro.

Projektu īstenoja Gulbenes novada pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

“Stāmerienas pils”, Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads, LV-4406

object-work-hours

Darba laiks

No 1.oktobra līdz 31.martam darba laiks:

Pirmdiena – slēgta,

Otrdiena – piektdiena 10:00 – 16:00,

Sestdiena un svētdiena 10:00 – 17:00

Citā laikā pēc iepriekšēja pieteikuma.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

  • Pieaugušajiem 3 eiro
  • Skolēniem, studentiem, pensionāriem, invalīdiem 2 eiro
  • Ģimenēm 6,90 eiro
  • Pirmskolas vecuma bērniem un 1.grupas invalīdiem bez maksas.

Pils apskate no ārpuses bez maksas.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar personisko transportu, ar kājām, kā arī sabiedrisko transportu maršrutā Gulbene – Kalniena – Gulbene – pietura “Pils”.

object-important-info

Svarīgi zināt

Pils apmeklējums var būt ierobežots, ja pilī vai tās teritorijā notiek kāds pasākums.

object-contacts

Kontaktinformācija

25755784

[email protected]

www.stamerienaspils.eu

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Spožā pils saulainā dienā ir fotografēšanas vērta jau no ceļa, bet ieejot tajā iekšā, grandiozās kāpnes ar kamīnu liek aizrauties elpai. Noteikti piesaki ekskursiju, jo baronu fon Volfu stāsts ir seriālu cienīgs! Pils pamazām atdzimst tās agrākajā godībā, tāpat kā senais pils parks, tāpēc šī vieta būs interesants apskates objekts vairāku gadu garumā, vērojot pārvērtības tajā. Kā papildu priekšrocība – vasarā turpat arī vari nopeldēties ezerā!

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras Ministrija