Jelgavas Vecpilsētas kvartāls

object-info

Objekta apraksts

Koka māja Vecpilsētas ielā 14 – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – ir viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām, datēta ar 18.gs. beigām.

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla apbūve saistāma ar 18. – 20. gadsimta sākumu. Te ir saglabājies senās apbūves blīvums, arhitektonisko, māksliniecisko un vēsturisko elementu izteiksmība.

Jelgava no 15. gadsimta līdz mūsdienām ir Zemgales kultūretnogrāfiskā novada lielākā un nozīmīgākā pilsēta. 2. Pasaules kara rezultātā 1944. gada vasarā pilsētas apbūve praktiski tika nopostīta. Vecpilsētas ielas kvartāla apbūves ēkas ir starp retajām Jelgavā, kuras netika iznīcinātas.

Māja Vecpilsētas ielā 14 tiek veidota kā publisks tūrisma objekts ar izzinošu, izglītojošu piedāvājumu par Jelgavas koka arhitektūru, Vecpilsētas ielas kvartālu, mājas unikalitāti un tās restaurācijas procesiem. Ekspozīcijas izveidē tiks izmantoti inovatīvi un interaktīvi risinājumi. Blakus esošajā mūra ēkā tiek veidotas trīs restaurācijas darbnīcas – tekstiliju, metāla priekšmetu un keramikas restaurācijai.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Veikta trīsstāvu koka mājas Vecpilsētas ielā 14 restaurācija un pārbūve, to savienojot ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām, kā arī labiekārtota apkārtējā teritorija.

Ilgu laiku koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Uzsākot būvdarbus 2018. gadā, tā tika pacelta, izbūvējot jaunus pamatus, atsēdinot ēku atpakaļ un restaurējot vēsturiskās mājas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process Latvijas mērogā.

Lai māja būtu pēc iespējas autentiskāka, būvniecības procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas – griestos, sienās, grīdās maksimāli izmantoti esošie un atgūtie būvmateriāli, kā arī grīdu atjaunošanā izmantoti senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais mājas pagrabs un unikālie bēniņi. Pagalma bruģis ir veidots no vēsturiskajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju izbūves laikā tika atrakti mājas pagalmā.

Atjaunošanas rezultātā objektā ir saglabāts ieskats par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iedzīvotāju gaumi, dzīves veidu, un materiālajām iespējām.

Projekta kopējās izmaksas ir 3 139 228,89 eiro, no tām 821 263,00 eiro ir ERAF finansējums, un 2 317 965,89 ir valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Jelgavas pilsētas pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Vecpilsētas iela 14, Jelgava, LV-3001

object-work-hours

Darba laiks

Iekštelpas pieejamas apskatei no ceturtdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Iekštelpu apskate:

  • Pieaugušajiem – 2,00 EUR
  • Skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR
  • Ģimenes biļete – 4,00 EUR (2 pieaugušie + visi bērni līdz 18 gadu vecumam)
object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar kajām un personisko transpotru, ar sabiedrisko transportu (autobuss, vilciens) līdz Jelgavai.

 

 

object-important-info

Svarīgi zināt

2021.gada tūrisma sezonā objekta iekštelpas būs pieejamas apskatei, sākot ar 29. jūliju.

Iespēja pieteikt savu apmeklējumu, zvanot pa tālruni 63005407.

object-contacts

Kontaktinformācija

Anželika Jaunzema, Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

63005407

[email protected]

Vairāk informācijas par Vecpilsētas kvartālu ŠEIT.

Blogere Dina Preisa iesaka:

Blogere Dina Preisa iesaka:

Vecākā pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām no 18. gadsimta, kas, atšķirībā no lielākās daļas pārējās Jelgavas, netika iznīcinātas 2. Pasaules kara laikā, ir skaista vieta senās pilsētas gaisotnes baudīšanai un pastaigām. Ir vērts iegriezties valsts nozīmes arhitektūras piemineklī Vecpilsētas ielā 14 – ar cieņu un pietāti restaurētais nams (senākā koka ēka pilsēt­ā) ir kā dāma, kas gadu gaitā bieži mainījusi ietērpus un modes.

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrija