Jelgavas Vecpilsētas kvartāls

object-info

Objekta apraksts

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls ir vecākā pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām, kas netika iznīcinātas II Pasaules kara laikā. Apbūves rajons veidojies laikā no 18. līdz 19. gadsimtam.

ERAF projekta ietvaros “Jelgavas vecpilsētas atjaunošana un pielāgošana tūrisma attīstībai” tika veikti Vecpilsētas labiekārtošanas darbi – atjaunotas ielu braucamās daļas un ietves, saglabājot bruģakmens segumu, uzstādītas laternas un soliņi, kā arī vēsturisko Dobeles vārtu piemiņas zīme. Vecpilsētas ielās izvietoti informatīvie stendi, kas atspoguļo tūrisma objektus Jelgavā un sniedz informāciju par pilsētu dažādos laika periodos.

Jelgavas Vecpilsētas māja

Jelgavas Vecpilsētas māja – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – ir viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām, datēta ar 18.gs. beigām. Apvienojot ēkas Kr.Barona ielā 50 un Vecpilsētas ielā 14, izbūvēts un atjaunots vienots nams, kas ietver Jelgavas Vecpilsētas māju un Zemgales restaurācijas centru. Jelgavas Vecpilsētas mājā iekārtota ekspozīcija, savukārt Zemgales restaurācijas centrā ikdienā darbosies metāla, stikla, porcelāna, keramikas, tekstila priekšmetu restauratori, tiks organizēti izglītojoši pasākumi.

Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīcija iekārtota vēsturiskajā dzīvoklī. Mājas stāsts ietverts trīs lielās zelta lādēs. Apmeklētāji, atverot lāžu atvilktnes, var iepazīt faktus par Jelgavas koka arhitektūru, Jelgavas Vecpilsētas māju, tās vēsturi un atjaunošanu. Ekspozīcijā izmantoti inovatīvi un interaktīvi risinājumi – videomateriāli, animētas fotogrāfijas, audiogidi (latviešu angļu un krievu valodā). Ar īpaši ekspozīcijai radītu skaņdarbu un sadzīves skaņu palīdzību, apmeklētājiem ir iespēja iejusties mājas seno laiku atmosfērā un kļūt par daļu no ekspozīcijas kņadas.

Apskatei pieejami arī izteiksmīgie koka bēniņi, kur maksimāli saglabātas senās koka konstrukcijas. Mājas bēniņos iecerēts iekārtot dažādas tematiskas mākslinieku izstādes.

Jelgavas Vecpilsētas mājā ir iespēja nomāt semināru zāli, kas piemērota konferenču, sanāksmju, dažādu radošu un saviesīgu pasākumu organizēšanai.

Dzīvesziņas un arodu sēta: objekta apraksts

Ēkas atjaunošanas procesā maksimāli izmantoti visi labi saglabājušies kokmateriāli. Veicot iekštelpu apdares slāņu izpēti, atklāta mākslinieciski vērtīga polihromā apdare – 18. un 19. gadsimtā, gan brīvroku, gan trafareta tehnikā krāsoti raksti sienu augšdaļā. Dekoratīvās sienu joslas ēkas iekštelpās atjaunotas.  Ēkā atjaunots unikāls objekts – manteļskurstenis, kas ir vienīgais zināmais atjaunotais manteļskurstenis Jelgavā. Ēka pēc restaurācijas saglabā agrāko laiku interjeru, sienu rotājumus, inženierkomunikācijas risinājumus, plīti un krāsnis.

Dzīvesziņas un arodu sētā izveidotas gan keramikas, gan aušanas darbnīcas. Ikdienā viesiem ir iespēja vērot dažāda veida audēju amata paraugdemonstrējumus, ņemot vērā tajā brīdī meistaru veikto darbu, piemēram, Zemgales rakstaino brunču aušanu, villaiņu, jostu un citu audumu darināšanu, kreklu  un aubju šūšanu, izšūšanu, kā arī sarežģītu rakstu aušanu Viļumsona stellēs.

Iepriekš piesakoties, var doties ekskursijā pa ēku speciālista pavadībā, izzināt ēkas vēsturi un iekārtojumu, atklāt audēju darba nianses, redzēt, kā top tautastērps un pašiem izmēģināt aušanas prasmes.

Jelgavas Vecpilsētas māja – video

Jelgavas Vecpilsētas māja stāsta – video

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Veikta trīsstāvu koka mājas Vecpilsētas ielā 14 restaurācija un pārbūve, to savienojot ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām, kā arī labiekārtota apkārtējā teritorija.

Ilgu laiku koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Uzsākot būvdarbus 2018. gadā, tā tika pacelta, izbūvējot jaunus pamatus, atsēdinot ēku atpakaļ un restaurējot vēsturiskās mājas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process Latvijas mērogā.

Lai māja būtu pēc iespējas autentiskāka, būvniecības procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas – griestos, sienās, grīdās maksimāli izmantoti esošie un atgūtie būvmateriāli, kā arī grīdu atjaunošanā izmantoti senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais mājas pagrabs un unikālie bēniņi. Pagalma bruģis ir veidots no vēsturiskajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju izbūves laikā tika atrakti mājas pagalmā.

Atjaunošanas rezultātā objektā ir saglabāts ieskats par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iedzīvotāju gaumi, dzīves veidu, un materiālajām iespējām.

Projekta kopējās izmaksas ir 3 139 228,89 eiro, no tām 821 263,00 eiro ir ERAF finansējums, un 2 317 965,89 ir valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Jelgavas pilsētas pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Jelgavas Vecpilsētas māja
Vecpilsētas iela 14, Jelgava, LV-3001

Dzīvesziņas un arodu sēta
Vecpilsētas iela 2, Jelgava, LV-3001

 

object-work-hours

Darba laiks

Jelgavas Vecpilsētas māja:
otrdiena – sestdiena: 10:00 – 18:00, svētdiena: 11:00 – 17:00

Dzīvesziņas un arodu sēta:
otrdiena – sestdiena 10:00 – 18:00, svētdiena: 10:00 – 15:00

object-entrance-fee

Ieejas maksa

pieaugušajiem – 4,00 EUR;
skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR;
ģimenes biļete – 6,00 EUR

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Ar kajām un personisko transpotru, ar sabiedrisko transportu (autobuss, vilciens) līdz Jelgavai.

 

 

object-important-info

Svarīgi zināt

 

 

object-contacts

Kontaktinformācija

Jelgavas Vecpilsētas māja:
tel. 63005407, 27309673, e-pasts – [email protected]

Dzīvesziņas un arodu sēta:
tel. 29116210, e-pasts: [email protected]

Vairāk informācijas par Vecpilsētas kvartālu ŠEIT

Blogere Dina Preisa iesaka:

Blogere Dina Preisa iesaka:

Vecākā pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām no 18. gadsimta, kas, atšķirībā no lielākās daļas pārējās Jelgavas, netika iznīcinātas 2. Pasaules kara laikā, ir skaista vieta senās pilsētas gaisotnes baudīšanai un pastaigām. Ir vērts iegriezties valsts nozīmes arhitektūras piemineklī Vecpilsētas ielā 14 – ar cieņu un pietāti restaurētais nams (senākā koka ēka pilsēt­ā) ir kā dāma, kas gadu gaitā bieži mainījusi ietērpus un modes.

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrija