Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornis

object-info

Objekta apraksts

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcu sāka celt 1574. gadā pēc Kurzemes un Zemgales hercoga Gotharda Ketlera pavēles. Tā bija viena no pirmajām no jauna uzceltajām luterāņu mūra baznīcām Eiropā un lielākā baznīca Zemgalē. Pēc baznīcas nopostīšanas 1944. gadā tā vairs netika atjaunota, tomēr zvanu tornis savu vietu saglabāja. 2010. gada novembrī pēc vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem Sv. Trīsvienības baznīcas zvanu tornis atdzima jaunā veidolā. Torņa trīs stāvos izvietotas interaktīvas ekspozīcijas, astotajā stāvā restorāns, bet devītajā stāvā- izstāžu zāle un skatu laukums.

3.stāva ekspozīcija “Jelgava laika griežos” stāsta par pilsētas vēsturi un simboliem kopš tās dibināšanas līdz pat mūsdienām, ievērojamiem pilsētniekiem, zudušajām Jelgavas pērlēm un mūsdienu sasniegumiem. Telpas centrā esošais makets “Zudusī Jelgava” ar paplašinātās realitātes palīdzību ļauj iepazīt Jelgavas plānojumu dažādos periodos kā reāllaika video. 3. stāva eksponātus vienojošais elements ir Lielupe – tās gultnes līnijas veido unikālu dizainu, un ar Lielupi aizsākas arī Jelgavas vēstures stāsts.

4.stāva ekspozīcija “Mode Jelgavā cauri gadsimtiem” atspoguļo apģērba valkāšanas tradīcijas un modes tendences Jelgavā dažādos vēstures periodos, īpaši akcentējot kāzu tērpu modi. Šīs ekspozīcijas “odziņa” ir mūsdienu stilistikā veidota vēsturisko tērpu “modes skate”, kas sniedz apmeklētājiem klātbūtnes sajūtu pagātnes notikumos. Gan dāmām, gan kungiem ir iespēja interaktīvi pielaikot kādu no kāzu tērpiem, nofotografēties un nosūtīt šo fotogrāfiju elektroniski. “Rotkaļa lāde” aicina iepazīt un digitāli pielaikot vēsturiskas rotaslietas, kā arī uzzīmēt un digitāli pielaikot pašam savu rotu.

5.stāva ekspozīcija “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts” veltīta paša nozīmīgākā “eksponāta” – bijušā dievnama vēsturei, zudušajām arhitektūras un interjera vērtībām. Apmeklētājiem ir sniegta iespēja iejusties pagātnes notikumos, noklausoties piecus audio stāstus, kas papildināti ar īpaši veidotu skaņas dizainu. Šajā ekspozīcijas zālē apmeklētāji tiek aicināti aizmirst ikdienas rutīnu un rūpes, meditatīvā noskaņā padomājot par mūžīgām vērtībām un dzīves ritējumu. Telpas centrā izvietota meditācijas telpa ar īpaši šai ekspozīcijai piemērotu audio fonu, izmantojot atsauces uz Lūcijas Garūtas kantāti “Dievs, Tava zeme deg!”. Kantāte savulaik tika atskaņota Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcā pirms tās bojāejas 1944.gada vasarā, un šobrīd ekspozīcijā ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību radīta sasaiste ar tālaika notikumiem pagātnē.
Publicitātes foto: Ēriks Božis

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Netālu no ieejas atrodas vairākas pielāgotas stāvvietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ir uzbrauktuve, pieteikoši platas durvis. Ēkā atrodams lifts un daļēji pieejama 3.– 5. stāva ekspozīcija.
Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta ietvaros izstrādāts jauns interaktīvo ekspozīciju koncepts un dizains. Ekspozīcijas veidotas kā laikmetīga interjera instalācija, kur redzamos eksponātus papildina multimedijos integrētas jaunākās tehnoloģijas. To konceptuālais moto “Duālā realitāte” sniedz iespēju informāciju atklāt pakāpeniski, aicinot vēstures stāstus izzināt caur dažādām maņām – saskatīt neredzamo, sadzirdēt nedzirdamo, sajust zudušo Jelgavu.
Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa vēstures ekspozīciju autori: koncepcija un dizains – DJA (Didzis Jaunzems Architecture), tehnoloģijas un menedžments – SIA SOLAVI, ražošana un tehniskā projektēšana – SIA YES WE CAN, multimediji – SIA Putnu studija, programmēšana – SIA OVERLY.
Pie ekspozīciju satura veidošanas strādājuši vēsturnieki Jānis Šiliņš, Edīte Parute, Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs.

Projekta kopējās izmaksas: 571 870.20 eiro, no tām ERAF 486 089.67 eiro , valsts un pašvaldības finansējums 21 445.13 eiro

object-address

Adrese

Akadēmijas iela 1, Jelgava.

object-work-hours

Darba laiks

Skatu laukums / izstāžu zāle:
Pirmdien slēgts
Otrdien 10:00 – 18:00
Trešdien – Sestdien 10:00 – 22:00
Svētdien 11:00 – 21:00

Vēstures ekspozīcijas:
Pirmdien slēgts
Otrdien – Sestdien 10:00-18:00
Svētdien 11:00 – 18:00

 

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Izstāžu zāle un skatu laukums:
Pieaugušajiem: 1,50 EUR
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 0,80 EUR

Vēstures ekspozīcijas un skatu laukums:
Pieaugušajiem: 4,00 EUR
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

object-contacts

Kontaktinformācija

Tālrunis 63005447, 25619266
[email protected]