Hoijeres kundzes viesnīca

object-info

Objekta apraksts

Liepājā Kungu un Bāriņu ielā atrodas vairākas unikālas 17. un 18. gadsimta ēkas. Pamanāmākā no tām ir Bāriņu ielas vēsturiskajā ēku kompleksā “Kungu kvartāls” ietilpstošā kādreizējā Hoijeres kundzes viesnīca – viens no senākajiem koka dzīvojamo namu paraugiem Liepājā. Šobrīd ēka Kungu ielā 24 rūpīgā restaurācijā top par 17.–19. gadsimta interjera muzeju.

Senākās ziņas par ēku ir saistītas ar 1677. gadu, kad Dāvids Hoijers apprecas ar holandieti Margaritu Ģertrūdi Holstu un sāk apsaimniekot viesnīcu ar krogu. 1697. gadā viesnīca kļūst slavena, jo tajā divas nedēļas uzturējās Krievijas cars Pēteris I.

Pirmā dokumentālā liecība par ēku ir atrodama laika posmā no 1738. līdz 1742. gadam sastādītajā pilsētas kartē, kur celtne attēlota kā neliela taisnstūra ēka. Savukārt 1797. gadā sastādītajā kartē ēka attēlota jau pašreizējos izmēros. 19. gadsimta un 20. gadsimta sākumā ēka piedzīvojusi vairākas pārbūves. Bet padomju varas gados ēkā darbojās Liepājas Kuģniecības un zvejniecības muzejs.

Mājai ir tradicionāls trīsdaļīgs, uz abām pusēm paplašināts, plānojums.  Vidusdaļā atrodas priekšnams un manteļskurstenis. Pa labi – dzīvojamās telpas, bet pa kreisi – krogs. Šeit saglabājušies bagātīgi profilētu siju griesti, kā arī vienā istabā atsegti 18. gadsimta sākuma sienu gleznojumi. Restaurācijas procesā atrastas vairākas nozīmīgas vēsturiskas liecības, vērtīgākā no tām – Holandes zelta dukāts, kas kalts 1802. gadā.

Pēc restaurācijas un pārbūves darbiem ēka kļūs par 17.–19. gadsimta interjera muzeju, kur Hoijeres kundzes viesnīcas telpas būs atbilstoši iekārtotas ar tā laika interjera priekšmetiem un pat aprīkotu virtuvi. Tas ļaus ikvienam iejusties gaisotnē, kāda šeit valdīja laikā no 17. līdz 19. gadsimta beigām.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

  1. gada vasaras sākumā paredzēts noslēgt Hoijeres kundzes viesnīcas ēkas restaurācijas un pārbūves darbus.

Ēkas pirmajā stāvā atjaunots sākotnējais 17. gadsimta beigu plānojums, izceļot saglabājušos telpu apdari un gleznojumus uz koka. Otrajā stāvā daļēji saglabāta 19. gadsimta telpu plānojuma struktūra, atjaunota interjera sākotnējā apdare, tostarp no jauna izgatavotas ēkā atrasto vēsturisko tapešu kopijas. Ēkas iekštelpās veikta koka konstrukciju konservācija un protezēšana, mūra sienu, apgleznoto koka sienu un griestu restaurācija, kā arī krāšņu podiņu restaurācija un krāšņu rekonstrukcija, atjaunots manteļskurstenis un rekonstruēta senā tualete.

Tāpat rekonstrukcijas darbi veikti arī ēkas ārējā veidolā – atjaunots fasādes vēsturiskais krāsojums un māla dakstiņu jumts, restaurēti logi un durvis, veikta būvgaldniecības elementu restaurācija un nepieciešamo vēsturisko kopiju izgatavošana.

Arī Hoijeres kundzes viesnīcas pagalmā veikti labiekārtojuma darbi, saglabājot un atjaunojot 17.–19. gadsimta Liepājai raksturīgos elementus un detaļas – atjaunots apaļakmens bruģa segums, pagalmā novietota oriģinālā 18. gadsimta akmens aka, tās nosegšanai izgatavota atbilstoša nojume. Pēc vēsturiskiem paraugiem izgatavoti koka soli, piemeklētas koka mucas lietus ūdens savākšanai, izveidots neliels garšaugu dārziņš, kā arī atjaunots sākotnējais augstais koka žogs.

Projekta kopējās izmaksas ir 2 974 236,68 eiro, no tām 1 600 000,00 eiro ir ERAF finansējums, 70 588,24 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībām, bet atlikušās izmaksas segtas no pašvaldības līdzekļiem.

Projektu īsteno Liepājas pilsētas pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Kungu iela 24, Liepāja, LV-3401

object-work-hours

Darba laiks

2021. gada tūrisma sezonā objekts būs apskatāms no ārpuses, jo pēc ēkas restaurācijas un pārbūves darbu pabeigšanas gada vidū, tiks uzsākta Interjera muzeja ekspozīcijas izveide un iekārtošana ēkā.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Apskatei no ārpuses pieejams bezmaksas

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Objekts atrodas Liepājas vecpilsētā, aptuveni 500 metru attālumā no Rožu laukuma. Nokļūšana ar kājām vai personisko transportu.

Runču ģimene iesaka:

Runču ģimene iesaka:

Autentiskajai ēkai ārpuse jau uzposta, piesaistot acu skatus, bet iekšā vēl pēdējie labiekārtošanas darbi. Pavisam drīz varēs nonākt 300 gadus senā Liepājā, kuras viesmīlību izbaudīja arī Krievijas cars Pēteris I.

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrija