Cēsu viduslaiku pils

object-info

Objekta apraksts

Cēsu viduslaiku pils 800 gadu pastāvēšanas laikā mainījusies gan pils nozīme, gan ārējais veidols. Pili cēla un pirmos gadus desmitus tajā dzīvoja Zobenbrāļu ordeņa bruņinieki, bet sava nākamā saimnieka – Vācu ordeņa – valdīšanas laikā pils iemantoja Livonijas varenākā cietokšņa slavu. Pilī rezidēja Vācu ordeņa Livonijas zemes mestri; šeit uz ikgadējām sanāksmēm pulcējās ordeņa augstākie pavēlnieki. Cēsu pils nozīme un varenība nebijušus apmērus sasniedza laikā no 1494. līdz 1535. gadam, kad ordeņa priekšgalā atradās mestrs Volters fon Pletenbergs, kurš bija viens no ievērojamākajiem Livonijas politiķiem un karavadoņiem.

Pils būtiski cieta 1577. gadā, kad cara Ivana Bargā armijas uzbrukuma laikā 300 pilī glābiņu meklējušie ļaudis izdarīja pašnāvību, uzspridzinoties ar šaujampulveri. Strauji attīstoties kara tehnikai, senais cietoksnis zaudēja savu militāro nozīmi, taču pili kā dzīvesvietu turpināja izmantot līdz pat 17. gadsimta nogalei. Pēc Lielā Ziemeļu kara pils tika pilnībā pamesta likteņa varā – lietus un sals pakāpeniski grāva bez jumtiem palikušās būves, bet pilsētnieki biezos mūrus izmantoja kā akmeņlauztuves.

Tikai 19. gadsimta gaitā romantisma kustība modināja plašākas sabiedrības interesi par pili kā senatnes pieminekli, tādējādi aizsākot pils saglabāšanas un izpētes vēsturi. Šodien Cēsu pils ir viens no īpašākajiem kultūras tūrisma galamērķiem Latvijā, kas ar savu neatkārtojamo pievilcību spēj piesaistīt ceļotājus no visas pasaules.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Cēsu pilī realizēts līdz šim vērienīgākais saglabāšanas darbu projekts, veicot Cēsu pils daļu nostiprināšanas darbus. Konservācija veikta pils rietumu torņa pirmajā, trešajā un ceturtajā stāvā. Pirmā stāva telpā atjaunots vismaz 600 gadus senais sienu mūrējums, nostiprināts vēsturiskais apmetums un izveidota lapegles dēļu grīda. Apmeklētāju drošībai gan pirmā, gan ceturtā stāva telpu logu ailās ievietoti koka slēģi.

Liela apjoma mūru konservācijas darbi tiek īstenoti arī pils austrumu un dienvidu korpusos, kā arī pils kapelā un dienvidu tornī jeb Garajā Hermanī, kas pēc plašo konservācijas darbu pabeigšanas pieejams apmeklētajiem. Četros torņa virszemes stāvos ierīkotā multimediālā ekspozīcija “Dzīve uz pulvermucas” skaidro Garā Hermaņa nozīmi pils aizsardzībā un atklāj vēsturisko personu stāstus, kas reiz bijuši ieslodzīti torņa pagrabā ierīkotajā cietumā.

Projekta gaitā tika veikta arī gājēju tilta un Seno rotu kalves ēkas atjaunošana, pils apmeklētāju centrs ieguvis jaunas ārdurvis, bet ap priekšpils rietumu torni izbūvētas koka sastatnes turpmāko konservācijas darbu veikšanai.

Kādreizējās priekšpils teritorijā tapušas divas jaunbūves: multifunkcionāla nojume un amatnieku darbnīcas, kurās vasaras sezonā sastopami dažādu viduslaikos populāru arodu meistari.

Kopējās Cēsu viduslaiku pils atjaunošanas izmaksas ir 1 433 649,55 eiro, no tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 950 000,00 eiro, valsts budžeta dotācija 41 911,76 eiro un pašvaldības līdzfinansējums 441 737,79 eiro.

Projektu īstenoja Cēsu novada pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Pils laukums 9, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101

object-work-hours

Darba laiks

Maijs – septembris: katru dienu no 10:00-18:00

(Pirmdienās atvērta tikai Viduslaiku pils)

 

Oktobris – aprīlis: trešdiena – svētdiena 10:00 – 17:00

(Pirmdien un otrdien Cēsu pils komplekss slēgts)

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Maijs – Septembris

Pils komplekss (Viduslaiku pils, muzejs, Izstāžu nams, Lademahera tornis)

 • 10,00 EUR – pieaugušajiem
 • 6,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
 • 22,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Viduslaiku pils

 • 6,00 EUR – pieaugušajiem
 • 4,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
 • 15,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Oktobris – Aprīlis

Pils komplekss (Viduslaiku pils, muzejs, Lademahera tornis, Izstāžu nams)

 • 6,00 EUR – pieaugušajiem
 • 4,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
 • 12,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Viduslaiku pils

 • 4,00 EUR – pieaugušajiem;
 • 2,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
 • 9,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti, uzrādot apliecību, ieeja bez maksas.

Biļešu tirdzniecība tiek pārtraukta 45 min. pirms darba laika beigām.

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Viduslaiku pils atrodas Cēsu vēsturiskajā centrā, aptuveni 10 minūšu attālumā ar kājām no Cēsu autoostas un dzelzceļa stacijas.

Ierodoties ar personīgo auto, jārēķinās ar laika ierobežojumiem auto novietošanai Cēsu vēsturiskajā centrā.

object-important-info

Svarīgi zināt

Objekti Viduslaiku Pils kompleksā: Amatnieku darbnīcas; Viduslaiku virtuves dārzs; Viduslaiku aktivitāšu laukums; Seno rotu kalve; Rietumu tornis; Dienvidu tornis.

Ekskursijas gida pavadībā pieejamas latviešu, krievu un angļu valodā, obligāta iepriekšēja pieteikšanās.

object-contacts

Kontaktinformācija

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Cēsu viduslaiku pils dārzs sazēlis tik krāšņi, ka tā vien prasās kādu skābenes lapu pagaršot. Blakus dārzam pēc rosības ilgojas jaunuzceltās amatnieku darbnīcas, bet nupat atjaunotais dienvidu tornis jeb Garais Hermanis gaida ciemiņus, lai izstāstītu savu stāstu par “Dzīvi uz pulvermucas”.

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3