Cēsu Sv. Jāņa baznīca

object-info

Objekta apraksts

Cēsu Sv. Jāņa baznīca ir viena no senākajām sakrālajām celtnēm un viens no vecākajiem viduslaika arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Baznīca ir trīs jomu katedrāle, kuras 65 metrus augstā gotiskā torņa smaile ceļas virs pilsētas jumtiem un ir pamanāma teju no ikvienas vietas pilsētā.

Vairāk nekā 700 gadus senais dievnams ir pārdzīvojis dažādus laikus, varas un konfesiju maiņas, kuras ir atstājušas savu unikālo vēsturisko liecību.

Savulaik Livonijas ordenim nostiprinoties, Rīgas arhibīskapa Johanna fon Luves valdīšanas laikā, ievērojamā mūra baznīca tapa kā pilsētas varenības un bagātības rādītājs. Līdz pat mūsdienām baznīcas mūri un iekštelpas glabā autentiskas dažādu laiku vēstures liecības, kuras atklājas arhitektoniskos elementos, krāsainajās logu vitrāžās, unikālos interjera un mākslas priekšmetos, kā arī, iespējams, lielākajā kapu plākšņu un piemiņas zīmju kolekcijā Latvijā.

Iepazīt un atklāt baznīcas glabātos dārgumus ļaus ērti lietojama virtuālā multimediju gida aplikācija, kura palīdzēs apmierināt kā pieauguša apmeklētāja zinātkāri, tā arī aizraujošā  veidā iesaistīt šajā procesā arī pašus jaunākos baznīcas apmeklētājus.

Piedzīvojums nebeidzas arī iestājoties vakara krēslai, jo tieši tad ir iespēja baudīt īpašu mūzikas un gaismu saspēli uz baznīcas torņa fasādes.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Šī projekta ietvaros Cēsu Sv. Jāņa baznīca ir piedzīvojusi lielākos atjaunošanas darbus pēdējo 80 gadu laikā. Tika veikti vērienīgi baznīcas fasādes restaurācijas darbi, kuru rezultātā baznīca atguva savu balto, majestātisko tēlu pašā pilsētas sirdī.

Lai mazinātu mitruma ietekmi uz baznīcas mūriem, tika ierīkota drenāžas un lietus ūdeņu novadīšanas sistēma. Tika restaurētas ēkas durvis un logi. Restaurācijā vēsturiskās altāra vitrāžas atguva savu bijušo spozmi, kā arī vairākos baznīcas logos ir redzamas pilnīgi jaunas vitrāžas.

Baznīcas jumts ieguva jaunu māla dakstiņu klājumu. Arī baznīcas torņa smaili tagad rotā jauns metāla jumta klājums ar atjaunotu zeltījumu guvušiem krusta un jumta dekoriem. Pēc restaurācijas torņa fasādi grezno četras ar zeltītiem elementiem rotātas pulksteņa ciparnīcas, un torņa zvans paziņo pilsētai precīzu laiku.

Restaurāciju pieredzēja arī torņa koka daļas un telpu iekšpusē, tā vēsturiskajā izskatā, tika atjaunots „Zvana ceļš”. Ir izveidota jauna ekspozīcija un tapusi interaktīva multimediju gida aplikācija.

Īstenojot teritorijas labiekārtošanu, šobrīd baznīcu apvij ar bruģi izklāti celiņi, un baznīcas skvērs ieguvis ērtus solus. Diennakts tumšajā laikā baznīcas fasādi izceļ patīkama gaisma, kuru nodrošina projekta laikā īpaši šim nolūkam ierīkotas jaunās laternas.

Kopējās baznīcas atjaunošanas izmaksas ir 1 726 850,59 eiro, no tām ERAF finansējums ir 1 467 823,00 eiro.

Projektu īstenoja Cēsu Svētā Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Lielā Skolas iela 8, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101

object-work-hours

Darba laiks

Baznīca atvērta

Maijs, Oktobris: Piektdiena – Svētdiena 12:00 – 16:00
Jūnijs – Septembris: Otrdiena – Svētdiena 12:00 – 18:00
Pirmdienās baznīca slēgta
Apskatei no ārpuses baznīca pieejama apskatei 24h diennaktī.
object-entrance-fee

Ieejas maksa

Ieeja baznīcā – ziedojums

Ieeja tornī:

  • Pieaugušajiem 3 eiro
  • Skolēniem 2 eiro
object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Baznīca atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā – Cēsu vecpilsētā, 9 min. gājiena attālumā no Cēsu autoostas.

object-important-info

Svarīgi zināt

Baznīca un tornis pieejams apskatei iekštelpās noteiktos darba laikos: baznīcas zālē – pastāvīgā ekspozīcija un virtuālais gids tornī – pastāvīgās ekspozīcijas, skats uz pilsēti un apkārtni.

Izveidots baznīcas virtuālais gids, aplikācija “Cēsu sirds”, ko bez maksas var ielādēt Play store un Apple store.

 

object-contacts

Kontaktinformācija

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Sv. Jāņa baznīca rekonstrukcijas laikā ieguvusi baltu fasādi, jumts klāts ar jaunu metāla segumu, tornī spoži staro krusts, bet zeltītās pulksteņa ciparnīcas  palīdz cēsiniekiem skaitīt laiku – tāpat kā sendienās. Baznīcas logos iemirdzējušās jaunas un uzspodrinātas vecās vitrāžas, bet par savu ceļu gatavs vēstīt torņa zvans! Ielādē aplikāciju “Cēsu sirds” un esi gatavs aizraujošam ceļojumam pagātnē!

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrijas, Nacionālais attīstības plāns 2020 un Eiropas savienības struktūrfondi un Kohēzijas fonds logotips. Ieguldījums Tavā nākotnē.