Bauskas pils

object-info

Objekta apraksts

Bauskas pils atrodas Bauskas pilsētas teritorijā, gleznainā ainavā uz zemes strēles starp Mūsas un Mēmeles upi, netālu no vietas, kur, tām saplūstot, veidojas Lielupe. Pils ansamblis sastāv no divām daļām – 15. gs. vidus Livonijas ordeņa cietokšņa drupām un 16. gs. beigās izbūvētās Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru rezidences.

Pilsdrupu centrālais tornis atrodas cietokšņa austrumu daļā un kopā ar vārtu mazo torni aizsargā pils vārtus, kuru priekšā izveidota t.s. „vilku bedre” ar paceļamo tiltu. Tornim bija ne vien aizsardzības, bet arī dzīvojamo telpu funkcija. Pirmais stāvs bija pārsegts ar mucveida velvi, sienās izbūvētas trīs šaujamlūkas lielgabaliem, dienvidrietumu stūrī atradās kamīns. Pagrabu izmantoja cietumam, bet torņa augstākie stāvi kalpoja aizsardzības nolūkiem.

Tornis tika apdzīvots arī pēc Livonijas ordeņa sabrukuma kā daļa no Kurzemes-Zemgales hercogu rezidences. 1706. gadā, kad pili bija ieņēmis Krievijas karaspēks, pēc cara Pētera I pavēles pili daļēji izpostīja. 18. gs. beigās pils vairs nebija apdzīvojama, tā bija pamesta un pakāpeniski sabruka.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projektā tika veikti pilsdrupu Centrālā torņa un tam pieguļošo sienu konservācijas darbi. Pirms atjaunošanas oriģinālās mūra konstrukcijas atradās avārijas stāvoklī – izirusi mūra augšdaļa, plaisas, kavernas, izdrupumi, izirušas šuves, demontētas arkas un ķieģeļu mūra ārkārta, izsāļojumi. Torņa atjaunošanas gaitā izirušais mūris pārmūrēts sākotnējā izskatā, atjaunotas šaujamlūkas pārsedzošās arkas, iztīrītas un atjaunotas izirušās akmens un ķieģeļu mūra šuves, atjaunoti saglabājušies apmetuma fragmenti.

Tornī netika atjaunoti starpstāvu pārsegumi – visā torņa augstumā ir viena telpa, ko var apskatīt no koka balkoniem agrāko grīdu līmenī dažādos rakursos. Pilsdrupu, kā arī Mūsas, Mēmeles un Lielupes ainavas apskate iespējama no segtiem balkoniem un galerijām pie rietumu sienas. Torņa stāvus savieno koka kāpnes interjerā un eksterjerā, kā arī torņa sienās atjaunotās mūra kāpnes. Gar torņa augšdaļā rekonstruētām šaujamlūkām izveidota lokveida eja pilsētas panorāmas un pils jaunās daļas apskatei. No šejienes apskatāms arī torņa interjers skatā no augšas. Pie torņa dienvidu ārsienas rekonstruēts koka tualetes erkers. Centrālā torņa apjumšana izslēdz nokrišņu ūdeņu iekļūšanu torņa sienās un pagrabos, vienlaikus ir atjaunots pils vēsturiskais siluets, kāds redzams 18.gs. sākuma Bauskas cietokšņa zīmējumā. Šobrīd tornis ieguvis izteiksmīgu arhitektonisko tēlu. Tas ir kļuvis funkcionālāks, to iespējams izmantot visu gadu, izvietot ekspozīciju, rīkot pasākumus un koncertus.

Kopējās veikto darbu izmaksas ir 1 394 753,11 eiro, no tām 565 105,00 eiro ir ERAF finansējums, pārējais – Bauskas novada pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Bauskas novada pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Pilskalns, Bauska, Bauskas nov., LV-3901

object-work-hours

Darba laiks

Otrdiena – Svētdiena 10:00 – 18:00

Pirmdienās slēgts.

Muzeja darba laika pēdējās 30 minūtēs biļetes tiek pārdotas tikai uz Livonijas ordeņpils drupu apskati un skatu laukumu tornī.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Pieaugušajiem – 5 eiro

Studentiem, skolēniem – 2,50 eiro

Ģimenes biļete – 8 eiro* un 6 eiro**

(*Ģimenei – 2 pieaugušie ar 1 līdz 4 bērniem no 7–18 g. **Ģimenei – 1 pieaugušais ar 1 līdz 4 bērniem no 7–18 g.)

Bezmaksas ieeja: bērniem līdz 7 gadu vecumam, ICOM kartes īpašniekiem, Latvijas muzeju darbiniekiem, uzrādot apliecinošu dokumentu, Personai ar I grupas ivaliditāti un pavadoni, Personai ar II grupas invaliditāti, Katru trešdienu speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem, uzrādot apliecinošu dokumentu, Bauskas novada skolu audzēkņiem pedagogu organizētās grupās, uzrādot apliecinošu dokumentu, Organizētu apmeklētāju grupu vadītājiem (grupā > par 15 personām).

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Autostāvvieta atrodas 200 m no muzeja, Bauskas autoosta atrodas 20 minūšu gājienā no pils.

object-important-info

Svarīgi zināt

Neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar personālu:  63922280; [email protected]

Ekskursiju pieteikšana 20011880; 63923793; [email protected]

object-contacts

Kontaktinformācija

63922280 un 20011880

[email protected]

www.bauskaspils.lv

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Atjaunotā Bauskas pilsdrupu Centrālā torņa vēderā slēpjas īsta koncertzāle. Torņa stāvus savieno koka kāpnes un skatu platformas, bet vidus ir tukšs un skaņām gatavs. Torņa galā skatu saista gan atjaunotā torņa iekšpuse, gan ārpasaule, kur var vērot, kā Mēmele un Mūsa, katra no savas puses apskatījusi pili, satek kopā Lielupē.

 

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3
Kultūras ministrija