Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks

object-info

Objekta apraksts

Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks piedāvā iespēju iepazīt vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz viduslaiku beigām, īpašu uzmanību pievēršot celtniecības tradīcijām dažādos laikos.

Visneparastākais objekts tajā ir Āraišu ezerpils – dzelzs laikmeta seno latgaļu nocietināta dzīves vieta uz ezera salas. Latvijā ir zināmas vien 10 šādas apdzīvotas vietas, un Āraišu ezerpils ir vienīgā rekonstrukcija. Ezerpils pētnieks arheologs Jānis Apals norādījis, ka izrakumu laikā iegūtās liecības bija tik neparasti labi saglabājušās, ka bijis pilnīgi nepieciešams to mēģināt pili uzbūvēt vēlreiz. Koka ēku konstrukciju paliekas bija saglabājušās tik labi, ka bija iespējams izveidot rekonstrukciju, kas atspoguļo dzelzs laikmeta būves ar 80% ticamību.

Šobrīd ezerpilī apskatāmi visi uz salas plānotie mājokļi un kopš 2020. gada vasaras tapis svarīgs papildinājums – aizsargceltne un vārti – , kas sniedz iespēju iegūt maksimāli autentiskas sajūtas apmeklējuma laikā.

Kopš 2020. gada 1. jūlija daļu kādreizējās ezerpiliešu pasaules iespējams aplūkot Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā. Tajā iekārtota īpaša ekspozīcija, kurā var ieraudzīt gan retas un unikālas, gan pavisam ierastas liecības par ezerpili. Tāpat ir vērts iepazīties ar arheologa Jāņa Apala aizraujošo dzīves un ezerpils pētniecības stāstu. Ekspozīcija ir pirmreizēja iespēja ikvienam aplūkot izrakumos atrastos oriģinālpriekšmetus.

Par pirmajiem iedzīvotājiem Latvijas teritorijā vēl vairākus gadsimtus pirms ezerpils tapšanas iespējams uzzināt Meitu salā, kur atrodamas akmens un bronzas laikmeta būves. Tās tapušas kā ideālrekonstrukcijas pēc arheoloģisko pētījumu rezultātiem visā Latvijā.

Savukārt Āraišu mūra pils, kas celta 14.gadsimta otrajā pusē, ir tapusi vairākus gadsimtus pēc ezerpils. Tā kādreiz kalpojusi kā militāras un saimnieciskas nozīmes blakuspils Cēsu pilij.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Projekta gaitā ezerpilī rekonstruēts aizsargsienas un vārtu fragments. Uzbūvēts jauns apmeklētāju centrs, kurā šobrīd iekārtota ekspozīcija par ezerpils tapšanu un atradumiem arheoloģiskajos izrakumos, kā arī par ezerpils pētnieku, rekonstruktoru, arheologu Jāni Apalu.

Projekta kopējās izmaksas ir 735 738,78 eiro, un no tām 300 000,00 eiro ir ERAF finansējums, un 435 738,78 eiro ir valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Amatas novada pašvaldība.

object-address

Adrese

Āraišu ezerpils, Āraiši, Drabešu pagasts, LV-4139

object-work-hours

Darba laiks

Ziemas periodā (Oktobris-Aprīlis)
Pirmdien, Otrdien – slēgts
Trešdien -Sestdiena – 9:00 – 17:00
Svētdien – 10:00 – 16:00

Vasaras sezonā (līdz 1. oktobrim)
Atvērts katru dienu no plkst. 09:00 līdz 19:00

object-entrance-fee

Ieejas maksa

  • Pieaugušajiem – 5 eiro
  • Studentiem, pensionāriem, skolēniem – 4 eiro
  • Ģimenes biļete – 15 eiro
  • Pirmsskolas vecuma bērniem – bezmaksas
  • Piknika vieta ar malku 10 eiro no grupas par uzturēšanās laiku līdz 2 h
  • Gida vadīta ekskursija latviešu valodā – 20 eiro
  • Gida vadīta ekskursija angļu, krievu valodās – 30 eiro
object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Nokļūšana ar kājām, velosipēdu no Zaļā Dzelzceļa “Ieriķi – Melturi” posma, vai ar personīgo auto (pieejama autostāvvieta). Sabiedriskais transports (autobuss) kursē maršrutā: Cēsis – Āraiši, Āraiši – Cēsis

object-important-info

Svarīgi zināt

Teritorijā pieejamas piknika vietas, šūpoles, kafija, WC, velo pumpis un karte ar apkārtnes velo maršrutiem. Tuvumā apskatāmas Āraišu vējdzirnavas un baznīca. Teritorijā tiek veikta video novērošana.

object-contacts

Kontaktinformācija

Kase, tūrisma informācijas punkts: 25669935

Programmas, pasākumi: 25665528

Vadītāja: 29391673

[email protected]

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Blogere Zane Eniņa iesaka:

Pateicoties tādiem entuziastiem kā arheologs Jānis Apals, mums šodien ir iespējams daudz precīzāk uzzināt par ļaužu dzīvi dzelzs laikmetā. Šobrīd akmens un bronzas laikmeta būvju reālkonstrukcijas Meitu salā un Ezerpils dzelzs laikmeta celtnes papildinātas ar interaktīvu ekspozīciju, kurā var uzzināt vairāk gan par Jāni Apalu un viņa mūža veikumu, gan par seno cilvēku sadzīvi, kā arī aplūkot 1000 gadus senus atradumus.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3