Alūksnes Bānīša stacija

object-info

Objekta apraksts

Šaursliežu dzelzceļa līnija Gulbene – Alūksne, ko vietējie iedzīvotāji mīļi dēvē par “Bānīti”, ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tajā ietilpst Alūksnes stacijas kompleksa galvenās ēkas – stacijas ēka un Alūksnes stacijas šķūnis, kurā kādreiz uzglabāja pa dzelzceļu pārvadājamās preces un mantas.

Stacijas ēkas būvētas kādreizējā Stukmaņu (Pļaviņu) – Valkas šaursliežu dzelzceļa vajadzībām. Pirmais vilciens Alūksnes stacijā pienāca 1902. gadā. Tad dzelzceļa līnijas Pļaviņas – Valka garums bija 210 kilometri. Mūsdienās dzelzceļa līnijas garums ir 33 kilometri, savienojot divu novadu centrus – Gulbeni un Alūksni. Dzelzceļam bija nozīmīga loma, lai 20. gadsimta sākumā Alūksne no maza miesta taptu par pilsētu.

Bānītis ir unikāls Baltijas un Eiropas mērogā, jo tas ir vienīgais inženiertehniskais piemineklis, kas vēl dzīvo pilnasinīgu dzīvi un ikdienā pārvadā pasažierus.

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Nepieciešams asistents, jo uz objektu ved uzbrauktuve bez margām. Pie objekta izvietotas speciālās automobiļu stāvvietas. Teritorijā ir pielāgotas labierīcības. Objektus papildina audio stāsti.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Atjaunošanas darbu laikā veikta Alūksnes stacijas šķūņa pārbūve. Ēka atjaunota tajā apjomā, kādu tā bija ieguvusi vairāk nekā 100 gadu garajā mūžā. Lai radītu apkurināmu telpu, vēsturiskajai ēkai tika izveidots dublējošs – jauns karkass uz ārpusi. Orģinālā pieeja ēkas atjaunošanā ļāva iegūt siltumnoturīgu ēku, vienlaikus dodot iespēju eksponēt maksimāli daudz kvalitatīvo oriģinālo konstrukciju un oriģinālā apšuvuma materiāla. Projektā veikta pieguļošās teritorijas labiekārtošana un vēsturiskā perona atjaunošana.

Atjaunotajā bagāžas šķūnī ierīkota laikmetīga multimediāla ekspozīcija “Alūksnes Bānīša stacija”, kas veltīta Gulbenes-Alūksnes šaursliežu līnijai. Ekspozīcijā stilizētos 10 staciju logos garām slīd vietējā ainava, gluži kā braucot vilciena vagonā. Apskatāmi dažādi interesanti priekšmeti, grīdas vitrīna ar četru veidu sliežu platumiem. Ikviens ir aicināts digitāli ieraudzīt un sajust, kā pasauli redz vilciena mašīnists. Ekspozīcijas stāsti ir balstīti gan personīgās atmiņās par vietu, gan atspoguļo tehniskas detaļas par vilcieniem un dzelzceļa kustību.

Apmeklējot Alūksnes Bānīša staciju ATKLĀSI dzelzceļa vēstures faktus. DZIRDĒSI unikālus 10 staciju stāstus. IERAUDZĪSI, kam Bānītis bijis draugs, palīgs, darba vieta un iedvesmas avots. MEKLĒSI atbildi, ko Tev nozīmē Bānītis… PIEDZĪVO to visu pats!

Alūksnes stacijas šķūņa pārbūve kopējās izmaksas ir 575 140,25 eiro, no tām 326 070,79 eiro ir ERAF finansējums, 40 279,34 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībām, 208 790,03 eiro ir pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Alūksnes novada pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Jāņkalna iela 52, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301

object-work-hours

Darba laiks

Novembris – aprīlis:
Otrdiena – Svētdiena 10:00-17:00
Maijs – oktobris:
Otrdiena – Svētdiena 10:00-18:00

Grupām, iepriekš piesakoties pa tālruni +371 25669604, vai rakstot uz e-pastu: [email protected], iespējams apmeklējums arī citā laikā.

object-entrance-fee

Ieejas maksa

  • Pieaugušajiem 6 eiro
  • Skolēniem, studentiem, pensionāriem 4 eiro
  • Ģimenes biļete (viens vai divi vecāki un 2-4 bērni līdz 18 gadiem) 12 eiro
  • Grupas dalībniekiem (10 un vairāk personas) 5 eiro pieaugušajam, 3 eiro skolēnam, studentam, pensionāram, bērnam līdz 6 gadu vecumam (ieskaitot) – bez maksas
  • Grupas vadītājiem vai pedagogiem, pavadot 10 un vairāk personas – bez maksas
  • Bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personai ar I grupas invaliditāti un vienai personai, kura to pavada – bez maksas
  • Gida pakalpojums ekspozīcijā latviešu valodā – 10 eiro
  • Gida pakalpojums ekspozīcijā svešvalodā (krievu valodā, angļu valodā) – 15 eiro
object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Atrodas Alūksnes pilsētā, nokļūšana ar kājām vai personisko transportu, vai sabiedrisko transportu Gulbene-Alūksne, Rīga-Alūksne, Balvi-Alūksne u.c.

object-important-info

Svarīgi zināt

Tematiska pasākuma apmeklējums 5 eiro pieaugušajiem, 3 eiro skolēniem, studentiem, pensionāriem.

Īslaicīga telpu noma ar ekspozīcijas pamatdarbību nesaistītiem pasākumiem – 16 eiro stundā.

1.jūnijā bērniem līdz 18 gadu vecumam apmeklējums bezmaksas.

No novembra līdz martam mēneša pēdējā svētdienā apmeklējums bezmaksas.

1.oktobrī pensionāram, uzrādot pensionāra apliecību, atlaide 50% apmērā.

Jānim un Līgai (uzrādot dokumentus) 23.jūnijā un 24.jūnijā atlaide apmeklējumam 50% apmērā.

18.novembrī apmeklējumam atlaide 50% apmērā.

object-contacts

Kontaktinformācija

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Iesaka blogeri Alīna un Jēkabs Andrušaiti:

Bagāžas šķūnis ar tajā dzirdamajiem stāstiem, vilciena skaņu un vagonam līdzīgo iekārtojumu liek uz mirkli sajusties tā, it kā esi ceļā!  Ne tikai aizraujošs vizuālais materiāls, bet īpaši saistoši ir stāsti – par pirmo skūpstu tamburā vai sēņotājiem, kas šeit dodas uz neskartajiem apkaimes mežiem. Arī par to, kāda ir vilcienu nākotne Latvijā un Eiropā, jo tas tiek uzskatīts par vienu no videi draudzīgākajiem transporta veidiem! Šī vieta ir īsta pasaules līmeņa pērle vilcienu entuziastiem!

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3